2 sene önce Murat Aydın tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve hiç yorum yapılmadı.

ENDODONTİK MİKROSKOP YANLIŞ BİR TERİMDİR

Endodontik mikroskop diye bir şey yoktur.

Mikroskop terimi Mikro ve skop terimlerinin birleşmesi ile oluşur. Mikro 10 üzeri -6 metre, yani 1 mikrometre, yani milyonda bir metre büyüklüğünde cisimleri tanımlamak ve onlarla ilgili konuşmak için kullanılır. Yani eğer milyonda bir metreden daha büyük bir cisim hakkında konuşuyorsanız mikro kelimesini kullanmak ileri gitmektir, abartmaktır. Skop ise gösteren anlamına gelir.

Mikro , yani 10 üzeri eksi 6 metre , yani mikrometreyi daha iyi canlandırmanız için söyleyeyim 1 mikrop hücresinin çapı 1 mikrometredir. Eğer mikro kelimesini kullanıyorsak mikrop hücresi büyüklüğünden bahsediyoruz demektir.

“Endodontik mikroskop” biz diş hekimlerinin yetersiz eğitimi sebebi ile kök salmış bir terimdir. cehaletimiz sebebi ile abarttığımız bir terimdir. endodontide mikroskop kullanılmaz. Çünkü endodontik tedavi yaparken mikrometre boyutunda çalışılmaz.

Endodontik mikroskop kullandığını düşünen diş hekimleri kök kanalı içinde bir tane streptokok hücresini görebiliyorsa sorun yoktur. mikroskop kullandıklarını söylemeye devam etsinler. Çünkü ışık mikroskobu 1- 0.2 mikrometre boyutları içindir. Yok eğer kanalın içinde mikrop hücresi görmüyorlarsa mikroskop kullandıklarını düşünmesinler.

Endodontik mikroskop terimini kullanmak satıcının işine geliyor, önemli bir şey sattığını zannettiriyor, yüksek fiyat uyguluyor ve ücretini kırmıyor. Öte yandan d

iş hekiminin işine geliyor, hastasına önemli bir şey kullandığını söylüyor, prestij temin ediyor. Oluşan sükse kendiliğinden liraya dönüşüyor.

Hatta ilerleyen dönemde bu kelimeyi sık tekrarlayarak gerçekten önemli bir cihaz kullandığını zannetmeye ve zaman içinde buna gerçekten inanmaya başlıyor.

Fakat ortada mikroskop falan yok.
Halbuki, bu gün endodontik mikroskop denen eklemli sabitlenebilen luplar vardır. Alına takılan 100 liralık luplar kadar (x25) büyültmektedir, kanalın değil kavitenin içini gösterebilmektedir, hastaya sükse yapmak için mikroskop adı ile anılmaktadır.

Kıral çıplak yani.

“Mikroskop” terimi terk edilmelidir. Endodontik mercek. Endodontik lup. Endodontik büyülteç. Endolup. vs… kullanılabilir en çok.

 

 

 

 

Yazar : Murat Aydın
Murat Aydın
Sırası ile : Adana Erkek Lisesi, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim dalında eğitim aldım. Askerlik görevimi; İzmir 800 yt Kara hastahanesi Diş polikliniği, Narlıdere İstihkam Tugay ve Poligon revirlerinde yaptım. Şimdi gönderseler askere yeniden gitmekten onur duyarım. Hiç alkol kullanma(dı)m. Allah'tan başkasına secde etmedim. Eskiden gitar çalardım, sigara içerdim, elektronik amatörüydüm.. Artık vakit bulamıyorum. Ortanın üstü seviyede bilgisayar, satranç ve ingilizce bilirim. Adana'da muayenehanem vardır. (Şimdilik). Futboldan anlamam, takım tutmam. Siyaset; boş vakti olan fakat yapacak işi olmayanların mesleğidir.
Benzer Yazılar
ŞİKAYET ETMEK
ŞİKAYET ETMEK ============= Şikayet etmek iyi bir şey değildir. Şikayet hattı kurmak hem aşağılamak ve hem de aşağılanmaktır Şikayet intikamdır, nefrettir. Muhatabını cezalandırma girişimidir, tehdittir. Asabiyattır. Hakarettir. Şeytansılıktır. Kin ve garez dir. A...
MİDEYE DOKUNAN İLACIN YANINDA MİDE KORUYUCUSU YAZMAK
MİDEYE DOKUNAN İLAÇ YAZIP YANINA MİDE KORUYUCUSU YAZMAK Son 10 yıllarda giderek artan bir şekilde mideye zarar veren hatta önceden mide hasarı bulunan bireylerde mide bağırsak delinme ve kanamasına sebep olabilen nonsterod antiinflamatuar NSAİ ilaçların yazılmasında ısrar edilme...
DİŞ GICIRDATMANIN SEBEPLERİ
Diş gıcırdatmanın (BRUKSİZM)  sebepleri 3 farklı grupta incelenir - Birincisi psikolojik sebeplerdir. Ben böylesine "psikosomatik bruksizm" adını veriyorum. Kardeş kıskançlığı, oidipal veya elektral kompleksler, fallik dönem veya sevgisizlik sebebi ile ortaya çıkabilir. Ya çocu...
Yorumlar