2 sene önce Murat Aydın tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve hiç yorum yapılmadı.

ENDODONTİK MİKROSKOP YANLIŞ BİR TERİMDİR

Endodontik mikroskop diye bir şey yoktur.

Mikroskop terimi Mikro ve skop terimlerinin birleşmesi ile oluşur. Mikro 10 üzeri -6 metre, yani 1 mikrometre, yani milyonda bir metre büyüklüğünde cisimleri tanımlamak ve onlarla ilgili konuşmak için kullanılır. Yani eğer milyonda bir metreden daha büyük bir cisim hakkında konuşuyorsanız mikro kelimesini kullanmak ileri gitmektir, abartmaktır. Skop ise gösteren anlamına gelir.

Mikro , yani 10 üzeri eksi 6 metre , yani mikrometreyi daha iyi canlandırmanız için söyleyeyim 1 mikrop hücresinin çapı 1 mikrometredir. Eğer mikro kelimesini kullanıyorsak mikrop hücresi büyüklüğünden bahsediyoruz demektir.

“Endodontik mikroskop” biz diş hekimlerinin yetersiz eğitimi sebebi ile kök salmış bir terimdir. cehaletimiz sebebi ile abarttığımız bir terimdir. endodontide mikroskop kullanılmaz. Çünkü endodontik tedavi yaparken mikrometre boyutunda çalışılmaz.

Endodontik mikroskop kullandığını düşünen diş hekimleri kök kanalı içinde bir tane streptokok hücresini görebiliyorsa sorun yoktur. mikroskop kullandıklarını söylemeye devam etsinler. Çünkü ışık mikroskobu 1- 0.2 mikrometre boyutları içindir. Yok eğer kanalın içinde mikrop hücresi görmüyorlarsa mikroskop kullandıklarını düşünmesinler.

Endodontik mikroskop terimini kullanmak satıcının işine geliyor, önemli bir şey sattığını zannettiriyor, yüksek fiyat uyguluyor ve ücretini kırmıyor. Öte yandan d

iş hekiminin işine geliyor, hastasına önemli bir şey kullandığını söylüyor, prestij temin ediyor. Oluşan sükse kendiliğinden liraya dönüşüyor.

Hatta ilerleyen dönemde bu kelimeyi sık tekrarlayarak gerçekten önemli bir cihaz kullandığını zannetmeye ve zaman içinde buna gerçekten inanmaya başlıyor.

Fakat ortada mikroskop falan yok.
Halbuki, bu gün endodontik mikroskop denen eklemli sabitlenebilen luplar vardır. Alına takılan 100 liralık luplar kadar (x25) büyültmektedir, kanalın değil kavitenin içini gösterebilmektedir, hastaya sükse yapmak için mikroskop adı ile anılmaktadır.

Kıral çıplak yani.

“Mikroskop” terimi terk edilmelidir. Endodontik mercek. Endodontik lup. Endodontik büyülteç. Endolup. vs… kullanılabilir en çok.

 

 

 

 

Yazar : Murat Aydın
Murat Aydın
Sırası ile : Adana Erkek Lisesi, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim dalında eğitim aldım. Askerlik görevimi; İzmir 800 yt Kara hastahanesi Diş polikliniği, Narlıdere İstihkam Tugay ve Poligon revirlerinde yaptım. Şimdi gönderseler askere yeniden gitmekten onur duyarım. Hiç alkol kullanma(dı)m. Allah'tan başkasına secde etmedim. Eskiden gitar çalardım, sigara içerdim, elektronik amatörüydüm.. Artık vakit bulamıyorum. Ortanın üstü seviyede bilgisayar, satranç ve ingilizce bilirim. Adana'da muayenehanem vardır. (Şimdilik). Futboldan anlamam, takım tutmam. Siyaset; boş vakti olan fakat yapacak işi olmayanların mesleğidir.
Benzer Yazılar
DİŞ HEKİMLERİNE TIBBİ ATIK ZULMÜ
DİŞ HEKİMLERİNİN TIBBİ ATIKLARI PARA İLE TOPLANIR OLDU. Bütün şehir kanlı pamuklarını keskin ve sivri parçalı atıklarını, kimyasal maddeleri ve mikrop taşıyabilen çöplerini serbestçe belediyeye veriyor iken yetkililer yakaladıklarını öpüyor, diş hekimlerinin atıkların...
TÜRK DİŞ HEKİMLİĞİ NASIL KURTULUR
[caption id="attachment_35" align="alignleft" width="300"] Giderek artan diş hekimliği fakülteleri eğitim verecek eleman sıkıntısı çekmekte, neredeyse yeni mezun sayılacak kadar genç ve tecrübesiz kardeşlerimiz hoca olup diş hekimi yetiştirmektedir.[/caption] TÜRK DİŞ HEKİMLİĞ...
GÜNÜMÜZ DİŞ HEKİMLİĞİNDE AGIZDA YAPILAN HER UYGULAMA GEREKLİ Mİ?
Öyle inanıyorum ki bireyin ağzında çok sayıda gereksiz işlem yapılıyor. Ağızda yapılan bu gereksiz işlemlerden bazıları zararlı ve geri dönüşü de yok. Mesela basit bir çapraşıklık için genç bireyi ortodontiye yollamak ve dişlerin doğallığını korumak yerine lamineyt y...
Yorumlar